דילוג לתוכן

שייח' ג'ראח: כמה הטייה שמאלנית אפשר להכניס לדיווח חדשותי של דקה וחצי?

דצמבר 1, 2010

שירות חדש בבלוג: תרגום משמאלנית לעברית.

קחו דקה וחצי לצפות באייטם של חדשות ערוץ 2 אתמול.

יונית: "שכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים הפכה כבר מזמן לזירת עימות בגלל הבניה היהודית שם".

(היהודים חזרו לשכונת שמעון הצדיק בטענה שמדובר באדמות שהיו שייכות להם לפני שגורשו משם ב-48. חזרתם התאפשרה רק לאחר שנים רבות, שבסופן קיבל בית המשפט העליון את הטענה שלהם. כלומר, היהודים חזרו לשטחים שהיו שלהם אחרי שגורשו מהם. לא היהודים הפכו את השכונה לזירת עימות אלא מי שסרב להשלים עם פסק הדין הצודק של בית המשפט העליון).

"אוהד חמו, כתבנו, אתה מספר על תוכנית בניה חדשה שיכולה להביא למשבר נוסף"

(יכולה להביא למשבר = יכולה לגרום לערבים גזעניים, שלא מעוניינים להכניס לשכונה שלהם יהודים, לכעוס ולהתפרע. כידוע, בתקשורת הישראלית לא שופטים מוסרית את הערבים אלא מתייחסים להתנהגותם כאל תופעת טבע בלתי נמנעת).

אוהד: "מאז הביקור של סגן הנשיא האמריקאי ביידן במרץ האחרון והסערה שבאה בעקבותיו"

(בביקורו האחרון של ביידן בישראל דיווחה התקשורת בהרחבה ובהדגשה על דיון בועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים, בנוגע לתוכנית לבנות יחידות דיור ברמת שלמה. התקשורת הציגה את הדיון כהחלטה לבנות במזרח ירושלים בזמן ביקור ביידן, שפוגעת בכבודו של סגן הנשיא. זאת למרות שנתניהו הבהיר לאמריקאים כבר קודם שההקפאה לא תחול על ירושלים, למרות שהתוכנית עצמה כבר אושרה לפני ארבע שנים והדיון היה אחד משורה ארוכה של דיונים בעלי משמעות מינורית בנושא ולמרות שישיבות הועדה מתקיימות בימי שלישי בכל שבועיים, בלי קשר לביקורי בכירים בישראל. בקיצור, התקשורת לקחה דיון מצ'וקמק על תוכנית שכבר אושרה, הפכה אותו לאייטם תקשורתי והציגה אותו כיריקה בפרצופו של ביידן. הכל כדי לדפוק את ביבי).

"עיריית ירושלים באמת הקפיאה בחודשים האחרונים את הדיונים סביב בנייה יהודית במזרח ירושלים"

(בניגוד להצהרותיו הרשמיות של ביבי)

"אנחנו מדברים על שטח המריבה, למעשה, בשייח' ג'ראח… כשבעל הקרקע, וזה מעניין, הוא מנהל מקרקעי ישראל"

(לא ברור למה זה "מעניין" ולמה השטח הוא "שטח מריבה" אם הוא שייך למנהל מקרקעי ישראל)

"ועכשיו החלק המעניין: מי עומד מאחורי זה?  ישיבה בשם ישיבת "אור שמח", ישיבה של חוזרים בתשובה"

(ועכשיו החלק המעניין: מי עומד מאחורי זה? דתיים! אמנם לא מצאתי משהו שמראה שה"אור שמח" האלה הם ימנים קיצוניים או מסוכנים בדרך אחרת, אבל הם דתיים! ולכן הם בלתי לגיטימיים בהגדרה) 

"אני חושב שכולנו יכולים לדמיין את עוצמת המחאה הבינלאומית אם הדבר הזה יתקבל"

(ולכן אנחנו מקפידים לדווח על הנושא עוד בשלב הזה, בשלב שבו הבקשה לאישור התוכנית עוד אפילו לא התקבלה, כלומר, שנים ארוכות לפני תחילת הבניה, כדי ליצור את הלחץ הבינלאומי כבר עכשיו. כלומר, אין כאן שום ערך חדשותי לסיפור אבל למה לא לעצור את זה עכשיו אם אנחנו יכולים)

"ולגבי תגובה, התגובה של עמותת "עיר עמים" בירושלים אומרת: "התוכנית חושפת את האסטרטגיה האמיתית של המתנחלים: לשנות את האופי הפלסטיני של השכונה"

(באופן טבעי מה שאנחנו צריכים עכשיו לשמוע הוא מה חושבת על כל העניין עמותת שמאל קיצוני שממומנת על ידי, תחזיקו חזק את הכסא,  הקרן לישראל חדשה, קרן פורד והאירופאים. ומה היא חושבת? שה"מתנחלים" האלה, שמתנחלים הפעם באדמות של מנהל מקרקעי ישראל, רוצים לשנות את אופיה הפלסטיני של השכונה! רגע, כשמישהו אומר, שאסור לתת לבני קבוצה אתנית אחת לגור בישוב שבו יש רוב שמשתייך לקבוצה אתנית אחרת, זו לא גזענות?)

יונית מסכמת: "עוד שמן למדורה"

(למקרה שאוהד חמו לא הבהיר לנו מספיק מה אנחנו צריכים לחשוב על הנושא, יונית עושה זאת פעם נוספת – לא חשוב שזו אדמת מנהל, לא חשוב שגרו שם יהודים שגורשו במלחמת העצמאות, לא משנה שהערבים נלחמים נגד התיישבות יהודית בשכונה כי הם רוצים את השכונה שלהם "יודן-ריין". מי שרע בסיפור הם היהודים  שיוצרים "מדורה" – תופעת טבע בלתי נשלטת של אלימות וגזענות ערבית ולחץ בינלאומי שלא חשוב אם הוא מוצדק או מוטעה).

ולסיום, תרשו לי להוסיף ניחוש שלי לגבי מקור הידיעה: קשה לי מאוד להאמין שאוהד חמו החרוץ עקב בעצמו אחרי דיוני הועדה המחוזית. זה נראה לי כמו עוד אחד מאותם סיפורי "חמם והגש", שבהם אוהד חמו כבר מתמחה – ארגון שמאל קיצוני מעביר דיווח קומפלט לכתב של חדשות ערוץ 2 והוא מגיש אותו, כמו שהוא, לצופי המהדורה.

יפה, נכון? העמדות הקיצוניות של העמותה הזו זוכות לתמיכה של אולי שני אחוזים מהעם בישראל. למרות זאת, בגלל שיש לה חברים בתקשורת שמזדהים עם העמדות שלה, היא משפיעה על השיח הציבורי בישראל כאילו מדובר בתנועה פוליטית מרכזית!

From → Uncategorized

3 תגובות
  1. רן פ. permalink

    פוסט טוב

  2. מעולה. מעולה. מעולה.
    אני לא בטוח מה יותר עצוב – עצם העובדה שזה מה שחדשות ערוץ 2 עושים, או העובדה שאנחנו בכלל לא שמים לב לזה וצורכים את הטקסט הזה כמות שהוא.

  3. אורן permalink

    כתבת היטב! נקווה שהאינטרנט יהפוך להיות מקור המידע הדומיננטי ואז אף אחד כמעט לא יצפה במהדורות החדשות הללו (חוץ משלושה אחוז, כמובן, שגם קוראים את 'הארץ')

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: