דילוג לתוכן

משט הפיינטבול – איך הגענו לכאן?

יוני 5, 2010

בשנות השמונים ובתחילת שנות התשעים לא היה בעזה נשק. בקושי היה חמאס. לא יצאו מעזה פיגועי התאבדות (היו אז "חפצים חשודים"). ישראלים היו נוסעים לעזה כדי לעשות שם קניות והעזתים עבדו בישראל ויכלו להיכנס אליה. בית המשפט הצבאי שבו נשפטו פלסטינאים היה ממוקם במרכז העיר עזה. חיילים ששרתו בה אכלו שווארמה בדוכנים בעיר וישבו בבתי קפה בים. כשהשב"כ רצה להביא פלסטיני לחקירה הוא היה שולח לו זימון בדואר. אם הוא לא היה מגיע, היו עוצרים אותו בבית באמצע היום. לעתים רחוקות פלסטינאים היו מבצעים פיגועי דקירה נגד ישראלים. מכיוון שבעזה (וביו"ש) לא היה נשק, גם לא היו מחסומים. חיל האוויר, השריון והתותחנים לא פעלו בעזה. גם לא היו בעזה די-ניינים. בדצמבר 87' נפתחה האינתיפאדה. שבמהלכה התקיימו לא מעט הפגנות שבהן ייודו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר חיילים ומדי פעם ארעו פיגועי דקירה. מספר ההרוגים הישראלים היה מזערי ולאחר מלחמת המפרץ האינתיפאדה דעכה.

ואז הגיעו הסכמי אוסלו. צה"ל יצא מהערים ומהכפרים של עזה (ושל יו"ש) וישראל החזירה לשם את יאסר ערפאת ואת אש"ף. ישראל נתנה לערפאת לנהל את כל העניינים האזרחיים ובמידה רבה גם העבירה את האחריות לטיפול במחבלים לידיו. העברנו לערפאת אלפי רובי קלצ'ניקוב ואפשרנו לו להבריח עוד הרבה נשק ואפילו טילי קסאם! מה עוד? שחררנו המון מחבלים ופעילי פת"ח כמחווה לערפאת כדי שערפאת יתן להם נשק והם ישמשו כשוטרים שלו.

את כל זה עשינו בין היתר כי רצינו לצאת מה"בוץ העזתי". מהר מאוד גילינו שהחופש שנתנו לפלסטינים נוצל על ידם כדי לחזק את המאבק נגנדו. במקום צה"ל, שרדף אחרי עבריינים, קיבלנו את המשטרה הפלסטינית, שאיפשרה לחמא"ס לבצע פיגועי התאבדות מרובים בישראל. את שליטתו במערכת החינוך הפלסטינית ניצל ערפאת כדי לשטוף את המוח של הילדים הפלסטינים. בהזמדנות אחת (ארועי מנהרת הכותל) הפנו השוטרים הפלסטיניים את נשקיהם כלפי חיילי צה"ל ובארועים נהרגו 17 חיילים. בתקופת שלטון נתניהו ירדה כמות הפיגועים בצורה משמעותית וכך נמשכו העניינים גם בתקופת ברק. השקט פסק כשערפאת ישב עם ברק בקמפ דייויד והחליט שהוא קיבל מספיק במו"מ ועכשיו הגיע הזמן לפתוח במלחמה. באינתיפאדת אל-אקצה נהרגו כבר יותר מ-1,000 איש בפיגועי התאבדות, פיגועי ירי, פיגועי דקירה ונפילה של טילי קסאם. חלק גדול מהפיגועים בוצעו ע"י השוטרים של ערפאת. האינתיפאדה דעכה אחרי מבצע "חומת מגן" של צה"ל, במהלכו חזר צה"ל להיכנס בחופשיות לערים הפלסטיניות. ב-2005 החלטנו שוב לצאת מהבוץ – פינינו את כל היישובים בעזה והוצאנו משם את צה"ל והשב"כ. עזבנו גם את ציר פילדלפי שבו צה"ל שמר שלא יוברח לעזה נשק. שוב "יצאנו מהבוץ" ו"הקטנו חיכוך" ועכשיו המצב כבר גרוע מאוד. החמא"ס עלה לשלטון בעזה ועכשיו הוא מחזיק אותנו בביצים. בכל פעם שנפעל נגדו הוא יכול לשגר טילים לבאר שבע, אשדוד ואשקלון (ועוד מעט גם לתל אביב).

הלקח שלמדנו מכל סיפור הנסיגות הזה הוא ברור (ורלוונטי כמובן גם ליו"ש וללבנון): מי שבורח נחלש! במקום לרדוף אחרי הטרוריסטים איפה שהם גרים ולגרום להם להתעסק בעיקר בבריחה, נתנו להם את החופש, את הזמן, את השקט הנפשי ואת האמצעים להתחזק, להתחמש ולשטוף את המוח של האזרחים.

נסיגות מחלישות אותנו במספר מובנים:

א. הנסיגות מאפשרות לטרור לגרום לנו מספר רב של אבידות – ארגוני הטרור מתחזקים ומתחמשים ולכן קל להם יותר לרצוח ישראלים באמצעות פיגועים מכל הסוגים ובאמצעות טילים.

ב.  הנסיגות הפכו את הלחימה בטרור להרבה יותר מסוכנת – אם פעם יכולנו לעצור מחבלים בעזה בביתם באמצע היום, היום, כדי לפעול נגד החמא"ס בעזה ברצינות, יש צורך במבצע צבאי שבו בהגדרה נהרגים חיילי צה"ל. מבצע צבאי כזה גם גורר אוטומטית שיגור של טילים על ערים מרכזיות בישראל. ארגוני הטרור שומרים אותנו מורתעים.

ג. הנסיגות גורמות לנו לבגוד בערכים שלנו – החייל מדחת יוסוף נורה על ידי שוטרים פלסטינאים וגסס למוות כי חיילי צה"ל לא באו לחלץ אותו. הם לא באו לחלץ אותו כי הגורמים הבכירים בממשלה אז הורו לצבא להמתין בזמן שהם ניסו לתפוס בטלפון את בכירי הרשות הפלסטינית. גלעד שליט נמק בשבי החמא"ס כבר ארבע שנים כי אין צבא ואין שב"כ בעזה והאפשרות היחידה שקיימת להחזיר אותו הביתה היא לשחרר אלפי מחבלים ופעילי טרור, שחלק משמעותי מהם הם רוצחים ממש. כשאתה חלש וכשאתה לא נמצא בשטח, אתה נדחק לפינה וחייב לעשות בחירות מוסריות קשות מאוד. 

ד. הנסיגות חייבו אותנו לפגוע פגיעה חמורה הרבה יותר בזכויות אדם – מכיוון שאנו חלשים יותר ולא נמצאים בשטח ומכיוון שאנחנו כבר לא יכולים לבוא ולעצור את הטרוריסטים בביתם, אין לנו ברירה אלא לפגוע בזכויות אדם. לפני תחילת עידן הנסיגות לא היו מחסומים. לא הייתה גדר ולא היו הפצצות של חיל האוויר שהרגו חפים מפשע. לפני אוסלו לא היו כבישים שחסומים לנסיעת פלסטינים, לא היו מאות מעצרים מנהליים בשנה, לא הרסנו בתים  ולא היה נוהל שכן. לפני שהתחלנו לסגת, לא היה מצור יבשתי ולא סגר ימי שמגבה אותו. הפכנו להיות מדינה שפוגעת כל הזמן בזכויות אדם ואפילו הורגת הרבה בלתי מעורבים (גם בגלל שארגוני הטרור משתמשים באזרחים כמגן אנושי). אל תטעו, אני לא אומר לרגע שהפגיעות האלה הן לא מוסריות או לא מוצדקות. הן כן. אבל אין מה לעשות. כשאתה פוגע כל הזמן בזכויות וגם הורג אזרחים – זה פוגע במעמדך הבינ"ל. כך נולדים להם דו"ח גולדסטון, פסק הדין של בית הדין הבינלאומי לצדק כנגד חוקיות גדר ההפרדה וצווי מעצר בינ"ל נגד ציפי לבני. תחשבו על זה – כל הביקורת הבינ"ל כנגדנו מופנית כלפי פגיעה בזכויות אדם שלא הייתה קיימת לפני שהחלטנו לסגת.

אירועי המשט הם פשוט ביטוי לחולשה של ישראל. חולשה שמשאירה בידיה בחירה בין שתי רעות: ויתור על האינטרסים הבטחוניים שלה, דבר שיגרום להחלשות נוספת, או חשיפה ביקורת בינ"ל. אין דרך ביניים: או להפסיד (כמו במלחמת לבנון) או לנצח ולספוג ביקורת בינ"ל על האגרסיביות שלנו (כמו ב"עופרת יצוקה").

מה הלאה?

שמעתי כבר הרבה קולות שאומרים שהדרך הטובה ביותר לצאת מהמצב היא לקדם את המו"מ כדי שיראו כמה נחמדים אנחנו. זה בדיוק מה שצריך עכשיו – עוד נסיגות ועוד החלשות שיביאו, בסופו של דבר, לעוד ירידה במעמדנו הבינ"ל.

נקווה שביבי יחזיק מעמד…

From → Uncategorized

15 תגובות
 1. וואו אתה דמגוג.

  ובשנות השבעים החומוס הכי טוב היה ביריחו ומשפחות יהודיות עם ילדים באו לאכול כל שבת בהמוניהם.
  הם האכילו אותך בזמן שהם ניסו בשביתות ובדיבורים ובמילים יפות ולא יפות לשכנע אותך לצאת להם מהבית אבל רצית חומוס ופועלים בזול. הילדים שלהם שגדלו וראו איך אבא מתרפס בפני הכובש ונמאס להם.
  מבין אותם. גם אהוד ברק מבין אותם. וגם אתה לפי הדמגוגיה וחיבת הכוח שיש בפוסט שלך היית נהיה חבר חמאס חמוש, על בטוח אם היית פלסטיני.

  ובאוסלו אתה שברת הסכם. חתמת על נייר ואז הורדת את מי שחתם והביבי הזה שאתה כלכך אוהב פשוט התעלם מההסכם ועשה מה שבא לו. תחשוב מה היית עושה למי שהיה חותם איתך על הסכם לקנות דירה ואז נעלם עם הכסף.

  ובקשר למקדונלדס וטויוטה ומזדה ופפסי ומלא שגרירים ממדינות ערביות והשלום עם ירדן ומלא ימנים והומואים שבאו חזרה מניו יורק לעשות פה מסיבות , כן הם באו רק בגלל אוסלו.

  • שניקי permalink

   להלן רשימת ההפרות של ביבי את הסכמי אוסלו:

   1.

   • הוא לא ביטל את הסכמי אוסלו. עם זאת, הוא טען שיש לדאוג להדדיות ולקיים התחייבויות לנסיגות רק במקביל לקיום הרשות הפלסטינית את התחייבויותיה, ובלשונו "יתנו – יקבלו; לא יתנו – לא יקבלו". בהתאם לכך, המשיך את ההתמהמהות של פרס ממסירת חברון, העיר היחידה שלא נמסרה לפלסטינים בהתאם להסכמי אוסלו ב', לשליטה פלסטינית.

    זה מוויקיפדיה ככה בשלוף ואת הפעימות וסלע קיומנו אתה מוזמן להוסיף כ2 ו3

   • שניקי permalink

    איזה חוצפן! הוא ביקש שהפלסטינים ימלאו את התחייבויותיהם. כלומר "התעלם מההסכם".
    אה, רגע.
    אם הוא ביקש שהם ימלאו את התחייבויותיהם, כנראה הם אלה התעלמו מההסכם. חימשו פי שלושה אנשים מהמותר, לא ביטלו סעיפים באמנה הפלסטינית, לא ביצעו מעצרים, ושאר זוטות כאלה.
    תמשיך לקרוא לנו דמגוגים. זה מועיל.

  • גולה פוליטי,
   ממש לא הייתי פעיל חמא"ס אם הייתי פלסטיני. אם הייתי פלסטיני, הייתי מקים תנועה פוליטית שהמצע שלה פשוט: הסכם שלום עכשיו, תוך שמירת הסטאטוס קוו הנוכחי. האינטרס הפלסטיני האמיתי הוא הפסקת המאבק עכשיו ומיד והתחלת שגשוג כלכלי. חבל שאין תנועה פלסטינית כזו.
   לגבי החומוס הכי טוב ביריחו – אתה מנסה שוב למכור את התיאוריה לפיה השליטה שלנו בערים ביש"ע היא זו שיצרה אצלם את השנאה אלינו. אני מקדם את הדעה ההפוכה, שאומרת שהשנאה של הפלסטינים הייתה קיימת במלוא עוזה גם לפני 67' ואילו השליטה שלנו בערים הורידה את התקווה שלהם להשמיד אותנו ולכן בעצם קצת שכחו את השנאה שלהם אלינו. זו הסיבה ששלטנו בחיי הפלסטינים, כי חלק מאיתנו היו חכמים מראש וצפו שאם ניתן להם חופש – הם ישתמשו בו כדי להילחם בנו.

   • שמירת הסטטוס קוו הנוכחי? אתה רוצה שהוא יפתח מכולת כשאתה יושב לו על הצוואר אני מבין. תן להם דרכון, זכות בחירה והיבחרות, לכנסת וזכויות שוות כמו שיש לך ותראה איך הוא פותח אחלה מכולת.
    אם היית פלסטיני היית בכלא הישראלי מזמן וחבל שאתה לא מבין את זה.

    זה שאתה לא מכיר את כל עשרות האירגונים הפלסטינים שתומכים בהתנגדות לא אלימה לכיבוש זאת בעיה שלך ושל התקשורת.

    אולי במקום לקבוע בלי לדעת מה מקור השנאה הפלסטינית, תנסה לברר מה מקור השנאה אצלך. אני לא מנסה למכור לך תאוריה, הם ניסו להתנגד שנים על גבי שנים בצורה לא אלימה (שביתות מסחר, זוכר?) בסוף קם דור חדש שחושב כמוך שהצד השני רוצה להשמיד אותו ונהיה באלאגן. לפלסטינים דרך אגב יש הרבה יותר הוכחות מאשר לך שאומרות שאתה רוצה להשמיד אותם.

   • א. הסטאטוס קוו הנוכחי מבחינת ישובים ושטח כמובן – אם יהיה שלום לא נהיה חייבים לעשות מעצרים, מחסומים וכו'.
    ב. כבר יש לו זכות להיבחר ולבחור – לפרמלנט הפלסטיני. את הכיבוש הם יכלו לסיים בדרכים לא אלימות כבר מיליון פעם. הבעיה היא שהם רוצים את ירושלים ואת זכות השיבה שתהרוס את מדינת ישראל.
    ג. הפלסטינים היו מבצעים שביתות מסחר מכיוון כי זו הייתה הדרך היחידה שלהם להילחם בישראל. כנראה ששכחת שב-48' הם הצטרפו למלחמה שמטרתה הייתה להשמיד את היהודים וגם שהישוב הערבי תמך בשלטון הנאצי. גם שנות ה-20' וה-30' היו מלאות בכל מיני מחוות מצידם כמו פרעות תר"פ-תרפ"א ופרעות תרפ"ט.
    ד. ההוכחה הכי טובה שלי לכך שהרבה פלסטינים רוצים להשמיד אותנו – האמנות של החמא"ס ושל אש"ף, שמייצגים את רוב האוכלוסיה הפלסטינית, פשוט אומרות זאת במפורש.

    בכל מקרה, אין לי כוונה לפתוח פה ויכוח פוליטי רחב שיגזול את הזמן של כולנו.
    רק שאלה אחת – מה משמעות הכינוי שלך, אם אפשר לדעת?

 2. עדי (הבן) permalink

  אהלן, גם אני די לחוץ בזמן, אנסה להגיב, מצטער אם זה יהיה תמציתי.

  הניסוי האינטלקטואלי שלנו – אני מניח שאני יודע מה אתה הולך לטעון, סביר להניח שאתה גם די צודק (הפוסט הקודם על הערבים היה משכנע), אבל צריך להבדיל בין שני דברים.
  פסק הדין הזה, ופסק הדין הנוסף שתארת לגבי התקצוב, הם ימין כלכלי.
  הביקורת על החרדים, ההשתמטות, הקצבאות וכדומה הם ימין כלכלי, וראה ערך מפלגת שינוי, שהייתה לחלוטין ימין כלכלי, ומבחינה בטחונית עמדה די באמצע.
  מנגד, זה שנתונים דומים לגבי ערבים ישראלים מושמטים, כאן אני מסכים שייש נגיעה של שמאל בטחוני. אולם, כפי שגם תארתי בתגובות קודמות, לדעתי מרבית כלי התקשורת הגדולים נטועים עמוק במיינסטרים.
  אם תקשיב לדברי פרשנים צבאיים ופוליטיים, אפשר לומר אפילו שייש הטייה ימנית.

  לגבי הטענות:
  קמפ דיוויד – לא יודע, ההצעה הייתה של ברק זה ברור, אבל זה גם הגיוני בהתחשב בכך שהוא היחיד שהייה לו מה לתת (שטחים, אסירים פלסטינים וכדומה), מה בדיוק עראפת היה אמור להציע? לגבי האינתיפאדה, ברור שהפלסטינים החלו בה, אבל הם החלו בה בעקבות כישלון המגעים.
  השאלה נותרה מי אשם בכישלון המגעים.
  לשם כך הבאתי את דעתו של עמי איילון, שהיה ראש השב"כ ממש עד קמפ דיוויד.
  הבאתי אותה, כדי להראות שיכול להיות שייש גם אמת אחרת, ויכול להיות שישראל אשמה בכישלון המגעים באותה מידה.
  איני מתכוון להכריע פה, ואני בהחלט מסכים שעראפת הוא טיפוס שאי אפשר לסמוך עליו, אבל גם עצם כך שברק בנה התנחלויות במקביל למגעים, לא תורם לאמינות שלו.

  היישובים – סביר להניח שייש להם תרומה כזו או אחרת לביטחון, למשל נצרים כפי שתארת, אבל אז צריך לענות על שתי שאלות, מה המחיר (כי בצד כל תועלת יש גם עלות), ואיפה הגבול.
  מחיר – ישנן הרבה עלויות ואפשר לנסות למנות חלק מהן: פגיעה בדימוי בין לאומי, חיכוך עם האוכלוסיה, סיכון חיילים, משמעויות כלכליות (סד"כ שמוקדש ספציפית לשמירה על היישובים) ועוד ועוד.
  גבול – כאן יש שני היבטים. הראשון, ניתן להקים את נצרים כדי לבתר את הרצועה, את את דוגית כדי לשמור על הצפון, אבל אז אתה מקבל גם 20 (סתם זרקתי מספר) יישובים נוספים שלא ממש ברור מה תועלתם הביטחונית, אבל ברורה העלות שלהם.
  ההיבט השני הוא עד לאיפה לוקחים את זה – אתה יכול לשלוט על דרום לבנון כדי להגן מחיזבאללה, אתה יכול לכבוש גם חלק מסוריה כדי להגן גם ממנה, ואפילו את סיני למקרה שמצריים תפר את ההסכם, מנגד, אפשר לנסות למצוא פיתרון אחר שלא כרוך בשליטה בשטח, כמו למשל הסכמי השלום עם ירדן ומצריים.
  פילדלפי – בתפקיד הקצונה האחרון שלי התעסקתי קצת עם הברחות. אני ממש לא סגור על המספרים והכמויות, אבל אני יודע בוודאות שנכנס אמל"ח בכמויות דימיוניות עוד בתקופת השליטה בפילדלפי. המנהרות החלו הרבה לפני ההתנתקות, והיו כרוכות בסיכון אדיר לחיילים שהוצבו שם, ובפרט סכנות חטיפה.
  חמאס והתנתקות – גם הפתח תמך ולקח חלק פעיל בטרור, אתה בעצמך ציינת לגבי השוטרים הפלסטינים, למה אם כן דווקא החמאס זכה בבחירות? גם בגלל הקאסמים, אבל גם בעיקר בגלל מערך הדעווה (מערך התמיכה האזרחי) והשחיטות של הפתח.
  לגבי זה שחמאס לא לקח את השליטה באיו"ש הודות לשליטת צה"ל, זה בחלט סביר, אבל את חושב אם כך שצריך לשלוט גם ברצועה?
  פתרון – מה שאתה מציע הוא גם פתרון. אני אישית מעדיף לחשוב שאפשר גם אחרת, למרות שמזרח תיכון חדש כבר לא יהיה פה. התקווה שלי היא מסאלם פיאד, שנראה טיפוס די רציני, וממנגנוני הביטחון הפלסטינים, שעושים לאחרונה עבודה לא רעה בכלל, אתה מוזמן לבדוק. בכל מקרה מדינה פלסטינית תקום ובקרוב, השאלה מה אנחנו נעשה עם זה.

  פלסטינית מחסומים ושות' – קודם על אני חולק עליך לגבי הטהרנות. מי שעומד במחסומים הם לרב אזרחים תמימים ודי מסכנים, הטרורסיטים עוקפים את המחסומים.
  מעבר לכך, וכאן אני בהחלט מסתכן, אבל אני כן חושב שבמסגרת השליטה על הפלסטינים מבוצעים פשעים איומים. זה כמובן לא משהו מכוון, אבל זה פועל יוצא של השליטה. אני מבין שזה חלק מהמשחק, אבל לאחר שחזיתי בלא מעט פשעים כאלו בצבא, הבטחתי לעצמי לא לשכוח זאת, ייתכן וזו צדקנות/טהרנות, לא יודע…
  לגבי עצם השליטה – אני מסכים שחלק משמעותי הוא על מנת להגן מפני טרור, אבל חלק משמעותי לא פחות הוא בגלל שייש אחוז לא מבוטל של אנשים שבטוחים שזו הארץ המובטחת, ויותר חשוב שיהודים יגורו בתקוע ד', מאשר שלפלסטינים תהיה אזרחות, תנאים וכדומה.
  אני מבטיח לך, שגם אם היינו יודעים בודאות שויתור על הריבונות באיו"ש יוביל להסכם שלום אמיתי, היו לא מעט אנשים שלא היו מוכנים לכך.

  טוב, יצא קצת ארוך ולא ממוקד, שיהיה בהצלחה עם העבודה במשרד. מחכה לפוסט על החרדים, תמיד נחמד לשמוע דיעה אחרת שלא מופיעה בתקשורת הימנית הזאת 🙂

 3. עדי (הבן) permalink

  הי לך, חזרתי להגיב אחר גלות.
  ראשית רצוני לציין שאיני מגיב כדי לקנטר, אני מגיב כי אני נהנה מהדיון.

  לגבי הפוסט אני חולק על חלקים מסויימים בניתוח שלך.
  למשל ההנחה שעראפת היה זה שזרק את הסכמי השלום. עמי איילון טוען אחרת, ויתרה מכך מדובר בדיווח של התקשורת השמאלנית ואי אפשר לסמוך עליהם, לא? ; )
  מעבר לכך, לא ממש ברור לי איך היישובים בעזה תרמו לביטחון, ועד כמה באמת השליטה בפילדלפי תרמה לעצירת ההברחות.
  החמאס למותר לציין, היה זוכה בבחירות עם ההתנתקות או בלעדיה. סביר להניח מנגד, שהוא לא היה צומח למימדים המפלצתיים שלו כיום (למרות שבעזה עצמה לא שלטנו).

  אבל אלו אלמנטים זניחים, והשאלה מה עושים עכשיו, אחרי כל הטעויות?
  ראיתי שנתת קישור למאמר של רון-טל, והפתרון שלו לא ממש משכנע אותי.
  הוא טוען שאין בעיה דמוגרפית, ואני חולק עליו, 3 מיליון ערבים (שטחים + ישראלים, בהערכת חסר), הם לא בעייה דמוגרפית? ועם שיטת ההצבעה הנהוגה כיום הם יכולים להמליך מפלגת רב.

  ומנגד, מה האופציה, להשאר במצב הנוכחי? להמשיך להחזיק 2 מיליון ערבים בתור "לא אזרחים", עם מחסומים, ומעצרים וכל זה?
  אפשר להמשיך במצב הזה, אבל אי אפשר להתעלם מכך שייש לו קשר הדוק למצבנו הבין-לאומי העגום (ולא משנה מה הוביל אליו).
  אגב, נראה לי שגם ביבי כבר הבין את זה די מזמן, הוא פשוט מנסה למשוך קצת זמן.

  • אהלן עדי!
   גם אני נהנה מהדיון ולא חשבתי לרגע שאתה בא לקנטר!

   אני עוצר בתוכי פוסט זועם על צירוף האגרופים שהנחית לאחרונה בית המשפט העליון על האוכלוסיה החרדית (מעצר הורי הבנות בעמנואל ושלילת קצבאות הבטחת ההכנסה לאברכי הכוללים שהיו זכאים להן). לצערי העבודה במשרד אינה מאפשרת לי לכתוב כך שגם תגובתי לתגובתך תהיה קצרה. אגב, אם יש לך כוח, בוא נערוך ניסוי אינטלקטואלי. בוא תנסה, בלי לחפש באינטרנט, לנחש מה אני הולך לכתוב כנגד פסקי הדין הללו. אחר כך תנסה לחפש באינטרנט ונראה אם תצליח לדלות טענות פוטנציאליות של מי שמותח ביקורת על פסקי הדין. אני מנחש שגם אחרי חיפוש באינטרנט, תצליח לצפות רק אולי 20% מהטיעונים שלי. זו תהיה עוד הוכחה לשליטתו המוחלטת של השמאל בשיח הציבורי ועל הטלת האיפול הוולונטרית של כלי התקשורת על הדיון הציבורי כשמדובר בפסק דין שמבטא את עמדת השמאל.
   עכשיו לתגובות:
   ערפאת הוא לא זה שדחה את ההצעה לשלום? את ההצעה של ברק אני זוכר. אתה יכול להזכיר לי מה הייתה ההצעה של ערפאת להסכם? חוץ מזה, אין מחלוקת שההחלטה לצאת ל"אינתיפאדה השנייה" הייתה החלטה של ערפאת. עמי איילון – לא מכיר את מה שהוא אומר בנושא אבל בדקתי בויקיפדיה וכתוב שהוא פרש מראשות השב"כ באפריל 2000 ואילו מגעי קמפ דייוויד החלו ביולי 2000, כך שאני לא יודע על סמך מה הוא אומר את מה שהוא אומר.
   היישובים בעזה תרמו לביטחון כי הם איפשרו לצבא ולשב"כ לבוא במגע יומיומי עם האזרחים הפלסטינאים ולקיים נוכחות באזור (אחרי שהצבא והשב"כ נסוג מהערים עצמן בעקבות הסכמי אוסלו). אגב, היישוב נצרים הוקם במיוחד כדי לחצות את הרצועה לשתיים וזה בדיוק מה שהוא השיג. עכשיו בשביל לחתוך את הרצועה לשתיים צריך לבצע פעולה צבאית.
   ציר פילדלפי? אתה רציני? היו חיילים שישבו על הציר והם הפכו את ההברחה של טילים ונשק לקשות הרבה יותר. העובדה הפשוטה היא שעכשיו יש ברצועה הרבה יותר נשק וטילים וגם טילים משובחים יותר, שמגיעים לתל אביב ובאר-שבע. כמות ההברחות דרך הגבול עם עזה גדלה מאוד.
   החמא"ס היה זוכה בבחירות גם בלי ההתנתקות? לא יודע! ההתנתקות היא ההוכחה הטובה ביותר לכך שהטקטיקה של החמא"ס עובדת. הפלסטינאים יודעים היטב שאף עם, גם לא עם ישראל, אינו רוצה לסלק אלפים מאנשיו מבתיהם ולהרוס את ישובייהם וקהילותיהם. הם הבינו טוב מאוד שעשינו את זה כי רצינו לברוח מהם ולפייס אותם בגלל הטרור שהם הפעילו. לכן, הם הבינו שכדאי להם לתמוך במפלגה שמחוייבת לדרך הטרור – החמא"ס.
   חוץ מזה, אני מזכיר לך שהחמא"ס ניצח בבחירות לפרלמנט בינואר 06' אבל עלה לשלטון בעזה ביוני 06' ועשה זאת בכוח. הסיבה היחידה שההשתלטות הכוחנית של החמא"ס צלחה בעזה וכשלה ביו"ש היא נוכחות צה"ל ביו"ש.
   לגבי הפתרון – פשוט מאוד – חייבים להפסיק לחפש פתרון! לא יהיה פתרון וכולנו יודעים את זה! הדרך היחידה להשיג כמה שיותר שקט היא להילחם בטרור. את זה עושים בכמה דרכים: א. נלחמים בטרור (בלי לתת לאבו-מאזן או לכוח דייטון או למצריים או לכוחות בינלאומיים לעשות את זה). ב. מנצלים כל אמתלה כדי להגביר את השליטה הבטחונית שלנו ביו"ש ובעזה (עוד מחסומים כשיש צורך, עוד מעצרים, עוד נוכחות בערים ובמעברים). ג. להתחיל לספח, לאט-לאט, שטחים שבהם יש יישובים ישראליים (בוא נתחיל עם מעלה אדומים) כדי שהפלסטינאים יתחילו להילחץ קצת ולהבין שהזמם לא עובד לטובתם.
   לגבי 2 מיליון ערבים לא אזרחים עם מחסומים ומעצרים – אני בסבבה עם זה לגמרי. הטהרנות הזו קצת מגוחכת. אנחנו שולטים בפלסטינאים (כבר לא כל כך אבל נגיד שכן), רק כי אנחנו לא רוצים שהם ירצחו אותנו וינסו להלחם בנו ולהשמיד את המדינה שלנו. בשביל זה מוצדק לעצור אותם ולעכב אותם במחסומים. זה אולי לא כיף אבל אין מה לחשוב על זה כל כך הרבה. חוץ מזה, כמו שכתבתי בפוסט, אם נפסיק עם המחסומים (כבר כמעט הפסקנו) והמעצרים (גם הם פחתו), הפלסטנאים שוב יצליחו לבצע פיגועים ואז ניאלץ לפגוע עוד יותר בזכויות אדם (לדוגמא, להרוג חפים משפע בסיכולים ממוקדים). אני מזכיר לך שככל שנתנו לפלסטינאים יותר חופש, המוטיבציה שלהם לרצוח אותנו גדלה יותר.

 4. ר.בקצה permalink

  שלום,
  ישנה נקודה נוספת שלא העלית הקשורה לתפיסת הצדק בסיכסוך.
  מאז אוסלו אנחנו עומדים בפוזיציית התנצלות, או קרב-מאסף על הרעיון הציוני, כפי שהגדיר זאת בוגי.
  הערבי טוען ללא כחל שרק- "זה שלי" ואילו היהודי לעומתו אומר, "שמע,אני נורא נחמד והייתה שואה, אז תנו לי להשאר פה".
  אנחנו צריכים לעמוד על זכותנו ולהגיד -שלנו זו!
  חידוד ההבדל בין ארץ יהודית בה גרים ערבים לארץ ערבית בה גרים יהודי, הוא יחרץ את גורלנו.

 5. חמש כיתות permalink

  אבל לא היה פה פפסי! ומקדונלד'ס! ופיצה האט! ומדונה ומייקל ג'קסון! ושלום עם ירדן!

  • פפסי מוכרת בישראל החל מ-91' וקולה עוד מלפני כן (ויקיפדיה). פיצה האט פתחה את סניפה הראשון בישראל ב-90. מקדונלדס פתחה את סניפה הראשון בישראל ב-13 באוקטובר 93'. מייקל ג'קסון הופיע בישראל ב-19 וב-20 בספטמבר 93'. מדונה הופיעה בישראל ב-5 באוקטובר 93'. הסכם אוסלו הראשון נחתם בחשאי באוסלו ב-20 באוגוסט 93'. ב-9 בספטמבר החליפו רבין וערפאת מכתבי הכרה וב-13 בספטמבר נערכה החתימה בבית הלבן. נראה לך שמייקל, מדונה ומקדונלדס נערכו כל כך מהר?

 6. עופר permalink

  מסכים עם כל מילה.

Trackbacks & Pingbacks

 1. Great minds think alike? « שלום מחר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: